תחנות דלק

לבראל אדריכלים יש ניסיון רב שנים בתכנון תחנות דלק בכל רחבי הארץ, והמשרד אף זכה להשתתף בתערוכה “אואזיס” בזכות אחת התחנות שתכנן: תחנת דלק ברחוב שונצינו בת”א. התחנה אף זכתה לכינוי המחמיא “תחנה הייטקיסטית ברחוב המוסכים”.

 
בעבר, תחנת דלק הייתה כשמה כן היא – תחנה בה מתדלקים את הרכב, זו הייתה המהות והעיקר של התחנה. במציאות של היום, תחנות דלק רבות נדרשות גם לתוספות של חנות נוחות, משרדים או אפילו מרכז מסחרי. למבנה בתחנות דלק כמו גם לתכנון תחנת הדלק עצמה, ישנם היבטים עיצוביים, תכנוניים ופונקציונאליים משמעותיים, וכאן נכנסות לתמונה שנות הניסיון הרבות בתחום של בראל אדריכלים.
תכנון תחנת תדלוק שונה מכל תכנון אחר של מבני מסחר, מבני ציבור או בנייני מגורים. תהליך התכנון ארוך ומורכב ודורש ניסיון וחשיבה יצירתית. בהקמה של תחנת דלק ישנן דרישות שונות וקפדניות של בטיחות שיש לעמוד בהן. מעבר לכך ישנה דרישה להגנה על הסביבה, וכמובן שעל המשרד לקבל את כל ההיתרים המתאימים מהרשויות המקומיות בהן מעוניינים לבנות את תחנת הדלק. השוני הופך את התכנון למאתגר, מעניין ומהווה הזדמנות ליצור מבנה מיוחד ולא שיגרתי. תחנות הדלק היום מתאפיינות במבנים פרקטיים, אך גם כאלה שימשכו את עיני הנהגים ויעודדו אותם לבצע עצירה ותדלוק דווקא בהן.

 
תכנון תחנת דלק נחשב לתכנון מאתגר, שאיתגר לא מעט אדריכלים בעלי שם עולמי כגון: פרנק לואי דרייב, מריו בוטה, פרנק גרי ועוד. תכנון תחנת דלק נחשב למורכב שכן מדובר בתכנון של מבנה קטן יחסית, אשר עם זאת עליו להיות ייחודי ומעניין. בתכנון תחנת דלק יש להביא בחשבון פרמטרים רבים כגון מיקום התחנה, גודל השטח, תעבורת הרכבים באזור, זמן שהייה מוערך במתחם התחנה ועוד, כל אלה ישפיעו על ההחלטה העיצובית, על התכנון ועל הביצוע.
באמצעות בניה אקולוגית בראל אדריכלים הופך את תחנות הדלק לחסכוניות באנרגיה. המשרד מאפיין את תנאי השטח ומנצל אותם לטובתו, לטובת הבניה, ולטובת הסביבה כולה. התכנון של בראל אדריכלים, של תחנות דלק רבות ברחבי הארץ, שינה קונספטואלית את המהות של תחנות הדלק בישראל, שכן החיבור של הגג למבנה אליו הן צמודות הפך את התחנה ממקום תדלוק פונקציונלי למרכז מסחר העומד בזכות עצמו.

© Copyright 2016 - Barel Architects